pravy.net Váš přístup k pravému internetu

login: nebo zaregistrovat nový účet
domů Jak to celé funguje a v čem je to jiné? Jak se naše služby platí? Jak začít? Jak zkonfigurovat Windows pro pravy.net Fix nebo Public IP Jak zkonfigurovat Asus WL500 pro pravy.net Fix nebo Public IP Jak odesílat poštu? Jak na pravy.net VPN Jak zkonfigurovat Asus WL500 pro pravy.net VPN Jak zkonfigurovat Windows pro pravy.net VPN
pravy.net Jak zkonfigurovat Windows pro pravy.net Fix nebo Public IP

Jak zkonfigurovat Windows pro pravy.net VPN

Předpokládám, že jste k tomuto návodu dorazili z obecného textu o službě pravy.net VPN. Pokud ne, tak ho doporučuji nejdříve prostudovat pro získání obecného pojmu o tom jak pravy.net VPN funguje.

 1. Naše služby jsou založeny na OpenVPN tunelech vytvořených k našemu serveru. Abyste je mohli využívat je třeba si nainstalovat klienta OpenVPN do vašich Windows. Klient je ke stažení zde, zvolte možnost Windows Installer. Podporované OS jsou Windows 2000 a XP. Výslovně nefunkční je OpenVPN na Windows 9x nebo Me. OS Windows Vista jsou bez problému funkční jen je třeba udělat malou úpravu v konfiguračních souborech, které získáte od nás. Ta spočívá v přidání těchto dvou řádků do souboru config.ovpn (viz krok 6.):
  route-method exe
  route-delay 2
 2. Na instalaci OpenVPN klienta do Windows není nic složitého. Potvrzujte nabídnuté volby beze změn (pokud si jimi přímo nejste jisti). Upozorňujeme, že v průběhu instalace se objeví okno s upozorněním, že instalujete nepodepsaný ovladač hardwaru. Je třeba tuto akci potvrdit!
 3. Po úspěšné instalaci naleznete v Ovládacích panelech - Síťová připojení nový síťový adaptér nazvaný OpenVPN. Bude ve stavu Odpojen.
  Upozornění: VPN jsou většinou provozovány jako důvěryhodné sítě. Chcete tedy, aby se chovali jako vaše LAN a vy jste mohli k počítači přistupovat. MS Windows ovšem netuší, co je adaptér OpenVPN zač, a tak k němu přistupují jako k jakékoliv jiné síťové kartě. Je třeba si upravit nastavení firewallu příslušejícímu k tomuto adaptéru, tak aby vám umožnil používat služby, ke kterým chcete vzdáleně přistupovat.
 4. Nyní je třeba z našich stránek stáhnout konfigurační soubory pro vaše Zařízení. Nalogujte se na váš účet a v sekci Zařízení klepněte na vámi vytvořené zařízení se službou VPN. Pokud ještě nemáte zařízení založené, projděte tento postup a po jeho dokončení se sem zase vraťte.
 5. Konfiguraci zařízení máte připravenou, stačí si jen vygenrovat klíč pomocí volby Nový klíč:
 6. Nyní si je dobré na vašem počítači založit prázdnou složku, kam si uložíte všechny soubory spojené s konfigurací. Můžete ji vytvořit na libovolném místě. Třeba na Ploše nebo v Dokumentech.
 7. Ze stránky vašeho Zařízení si stáhněte tyto soubory a uložte je do této nově vytvořené složky:
  • config.ovpn
  • ca.crt
  • key (bude mít název typu client_x_yy.key)
  • crt (bude mít název typu client_x_yy.crt)


  Soubor openvpn.conf nebudete potřebovat. Je určen pro OS typu Unix/Linux.

 8. VPN tunel můžete nyní nastartovat klepnutím pravým tlačítkem na soubor config.ovpn a volbou Start OpenVPN on this file. Je dobré si .ovpn soubory asociovat přímo s OpenVPN, takže je pak můžete startovat dvojitým klikem. OpenVPN naleznete v C:\Program files\OpenVPN\bin\openvpn.exe.

  Pokud vše proběhne dobře, objeví se černé okno, kde bude probíhat inicializace OpenVPN, která skončí textem Initialization sequence completed.
 9. Tím je vaše VPN sestavená. Můžete ji začít testovat třeba pomocí ping a tracert na další připojená zařízení v rámci založené VPN.

V případě, že něco nefunguje podle výše uvedeného, zkontrolujte zda jste opravdu postupovali přesně podle pokynů. Jestliže jste si jistí, že jste chybu neudělali, ozvěte se s vaším problémem v našem fóru podpory.

Jak toto nastavit jako Windows službu (service)

Možná se vám nebude chtít spouštět OpenVPN s každým startem počítače. Chtěli byste aby naše služba byla aktivní stále. To je samozřejmě možné. OpenVPN klient při své instalaci vytváří službu OpenVPN.  Najdete ji v Ovládacích panelech - Nástroje pro správu - Služby pod názvem OpenVPN Service. Bude vypnutá (ve stavu spouštět Ručně).

 1. Chcete-li běžet pravy.net jako službu je třeba obsah složky s vaší konfigurací (z bodu 5. výše uvedeného návodu) přesunout do adresáře C:\Program Files\OpenVPN\config. Ověřte si, že je před přesunem prázdný. Pokud není, smažte jeho obsah. Výsledkem by měl být jediný soubor s příponou .ovpn v tomto adresáři (plus další souboru s příponami key nebo crt).
 2. Je třeba změnit spouštění služby OpenVPN Service z Ručně na Automaticky.

Detailní popis této operace naleznete na webu OpenVPN v sekci Running OpenVPN as a Windows Service. Všimněte si, že v tuto chvíli nemáte žádné okno, kde byste mohli sledovat, co se s OpenVPN děje. Jeho obsah naleznete v logu v C:\Program Files\OpenVPN\log.

©, Adam Köppel, Petr Novák