pravy.net Váš přístup k pravému internetu

login: nebo zaregistrovat nový účet
domů Jak to celé funguje a v čem je to jiné? Jak se naše služby platí? Jak začít? Jak zkonfigurovat Windows pro pravy.net Fix nebo Public IP Jak zkonfigurovat Asus WL500 pro pravy.net Fix nebo Public IP Jak odesílat poštu? Jak na pravy.net VPN Jak zkonfigurovat Asus WL500 pro pravy.net VPN Jak zkonfigurovat Windows pro pravy.net VPN
pravy.net Jak začít?

Jak začít?

Jak začít se službami Fix nebo Public IP

 1. Nejdříve si je třeba vytvořit u nás na webu uživatelský účet. To lze provést vyplněním tohoto formuláře. Vyberete si zde o kterou službu máte zájem a zvolíte jméno a heslo.
 2. Po odeslání formuláře vám přijde email s pokynem jak zaplatit odpovídající aktivační poplatek k vámi zvolené službě.
 3. Jakmile budou peníze připsány na náš účet, aktivujeme vám odpovídající službu.
 4. Každou službu můžete začít používat poté co si vytvoříte Zařízení. Zařízení je váš počítač nebo Asus router, který získá veřejnou IP adresu (u služeb Fix nebo Public IP)
  • zařízení vytvoříte tak, že se přihlásíte na váš účet a v horním menu zvolíte položku Zařízení a zde link Nové zařízení.
  • v řádku Popis si své zařízení nazvěte jak je libo (třeba "Můj počítač")
  • v řádku Služba si zvolte jakou službu pro dané zařízení chcete využívat
  • do řádku IP adresa u služeb Fix nebo Public IP nevypisujte nic. U služby Public IP systém pravy.net přidělí vašemu zařízení veřejnou IP adresu sám při každém připojení a bude se měnit. U služby Fix IP vám po odeslání formuláře systém vybere volnou veřejnou IP adresu a ta vám zůstane dokud zařízení nezrušíte.
  • rozbalovací menu VPN - u služeb Fix nebo Public IP ponechte na volbě "- žádná -"
  • uložte vaše zařízení pomocí volby Upravit
 5. Co dělat dál popisují naše další návody podle toho, zda budete veřejnou IP adresu používat na Windows nebo na Asusu.

Jak začít se službou VPN

Detailnější rozpis ohledně používání pravy.net VPN je k dispozici zde. Následující body shrnují jen obecný postup.

 1. Nejdříve si je třeba vytvořit u nás na webu uživatelský účet. To lze provést vyplněním tohoto formuláře. Vyberete si zde o kterou službu máte zájem a zvolíte jméno a heslo.
 2. Po odeslání formuláře vám přijde email s pokynem jak zaplatit odpovídající aktivační poplatek.
 3. Jakmile budou peníze připsány na náš účet, aktivujeme vám službu.
 4. Pak bude vaším prvním krokem vytvoření vaší privátní VPN sítě. To můžete udělat po přihlášení na váš účet volbou VPN v horním menu. VPN sítí  si můžete vytvořit libovolně mnoho a nejsou nijak zpoplatňovány.
  • novou VPN vytvoříte pomocí volby Nová VPN
  • v řádku Popis si svouv VPN síť nazvěte jak je libo (třeba "Moje VPN")
  • pole Adresa určuje rozsah IP adres, které bude vaše VPN používat. Budete potřebovat adresu pro každé zařízení a počítejte s tím, že na žádném z nich nesmi být tato adresa v konfliktu s IP adresou síťové karty. Dobrý nápad je zvolit nějakou netradiční privátní síť jako třeba 10.2.2.0/24. Tím jste si vytvořili prostor pro zhruba 250 zařízeních s adresami 10.2.2.1 až 10.2.2.254. Pokud vám tento zápis IP adres není úplně známý, pohrajte si chvíli s IPCalcem.
  • možná budete chtít, aby některá zařízení měla IP adresy ve vaší VPN síti nastavená staticky. Pak se vám bude hodit volba Automaticky přidělovaný rozsah od adresy, pokud ji nastavím v našem příkladu  na 10.2.2.100, tak mám prvních 100 IP adres volných pro statické adresování a adresy od 10.2.2.100 budou přidělovány pomocí DHCP Zařízením, které IP adresu nebudou mít specifikovanou konkrétně.
  • uložte vaši novou VPN pomocí volby Upravit
 5. Službu můžete začít používat poté co si vytvoříte Zařízení. Zařízení jsou vaše počítače nebo Asus routery, které budou zapojeny do vaší privatní VPN sítě. Můžete si jich vytvořit libovolně mnoho.
  • zařízení vytvoříte tak, že se přihlásíte na váš účet a v horním menu zvolíte položku Zařízení a zde link Nové zařízení.
  • v řádku Popis si své zařízení nazvěte jak je libo (třeba "Můj počítač 1")
  • v řádku Služba zvolte službu "pravy.net VPN"
  • do řádku IP adresa zapište "auto" pokud chcete aby danému zařízení byla přidělena při připojení volná IP adresa z rozsahu vaší VPN pomocí DHCP anebo tam přímo specifikujte adresu z rozsahu VPN pokud ji chcete danému zařízení přidělit staticky
  • rozbalovací menu VPN - zvolte si název VPN ve které chcete zařízení používat
  • uložte vaše zařízení pomocí volby Upravit
  • krok 5. opakujte pro každé zařízení, které chcete ve vaší VPN síti používat
 6. Co dělat dál popisují naše další návody podle toho, zda budete veřejnou IP adresu používat na Windows nebo na Asusu.
©, Adam Köppel, Petr Novák