pravy.net Váš přístup k pravému internetu

login: nebo zaregistrovat nový účet
domů Jak to celé funguje a v čem je to jiné? Jak se naše služby platí? Jak začít? Jak zkonfigurovat Windows pro pravy.net Fix nebo Public IP Jak zkonfigurovat Asus WL500 pro pravy.net Fix nebo Public IP Jak odesílat poštu? Jak na pravy.net VPN Jak zkonfigurovat Asus WL500 pro pravy.net VPN Jak zkonfigurovat Windows pro pravy.net VPN
pravy.net Jak se naše služby fungují?

Jak to celé funguje a v čem je to jiné?

Princip fungování pravy.net

Trikem, který stojí za všemi našimi službami jsou VPN tunely. To je způsob jak si vytvořit v internetu virtuální vlastní síť. My je používáme na to, že vlastně vytváříme internet přes internet. To, co zní jako nesmysl kupodivu velmi dobře funguje.

Za normálního stavu jste připojeni k internetu přes svého poskytovatele internetu (ISP). V případě, že komunikujete s kýmkoliv na internetu, jdou vaše požadavky přes vašeho ISP až k vašemu partnerovi. Zda partner může navázat spojení s vámi je dáno mnoha věcmi jakou použité programy, konfigurace vašeho firewallu nebo překladu adres u vás nebo u vašeho poskytovatele. Mnoho z tohoto někdy nemůžete změnit.

Váš poskytovatel internetu hraje v tomto schématu důležitou roli. On vám stanoví limity a konfiguraci vašeho připojení k internetu. Tato omezení vám někdy mohou vadit. Pak není problém se s vaším poskytovatelem dohodnout na jejich změně. Ovšem občas váš poskytovatel nechce, nemůže nebo neumí některá z nich odstranit. A vy zase nechcete nebo nemůžete měnit svého poskytovatele. Pak přichází řada na nás abychom vám pomohli.

Co dokážeme změnit?

Co změnit nedokážeme?

Z vašeho počítače si vytvořite VPN tunel k nám. Do tohoto tunelu přesměrujeme všechen váš provoz. Tento tunel je od nás k vám zašifrovaný, takže jeho obsah jsme schopni číst pouze my a vy. Nikdo jiný po cestě. Nikdo nemůže váš přenos odposlouchávat. Ani stát, váš ISP nebo někdo hackující vaši wifi síť. A pokud funguje, nikdo v něm není schopen nijak omezit některá data, která jím proudí. Jedině ho zastavit celý.

Jde tedy o nějaký druh proxy?

Ano a přitom vůbec ne. Proxy je nespolehlivý způsob jak zprostředkovat komunikaci pro určitý komunikační protokol (například pro HTTP www). Většinou si jejího vlivu všimnete, protože vám některé věci nebudou fungovat tak jak mají. Naše řešení sice funguje na příbuzném principu, ale je pro vaše programy naprosto transparentní. Budou vám fungovat všechny úplně stejně, jako kdyby jste měli drahé připojení s vlastní IP adresou.

Není nebezpečné se zbavit těch všech firewallů?

Jistěže je. Neříkáme, že se máte zbavit všech z nich. Minimálně firewall na vašem počítači musí zůstat aktivní. My vám jen pomáháme se zbavit těch, které nedokážete kontrolovat. Myslíme si, že je právo každého si určovat svou úroveň bezpečí a zajistit si ho těmi nejlepšími prostředky nad kterými má kontrolu. Pokud si myslíte, že to není správný přístup k věci anebo se na to necítíte, pak naše služby nejsou rozhodně pro vás.

Můžete monitorovat můj provoz vy?

Ano. Ale neděláme to. Nemůžeme vám to nijak zaručit nebo dokázat, takže vám na to pouze dáváme slovo. Jenže stejně tak byl schopen doteď monitorovat váš provoz váš poskytovatel internetu. A také vám to nevadilo. Pokud nám nevěříte, tak nám samozřejmě můžete hypotetické špiclování znemožnit tak, že budete používat šifrované služby jako je HTTPS, SSL nebo další VPN.

Můžu vaše služby zneužít k nelegálním aktivitám nebo rozesílání SPAMu?

Ne. Naše služby neobsahují žádné kontroly toho co na internetu děláte. Ale my se s vámi dohadujeme na tom, že tyto aktivity dělat nebudete. Věříme vám. Pokud slovo porušíte, můžeme předat záznamy o vaší identitě orgánům, které budou tuto věc vyšetřovat. Samozřejmě pouze oprávněným orgánům.

©, Adam Köppel, Petr Novák